İstanbul ve Kongre Vadisi

 

İstanbul, yerleşim tarihi 300,000; kentsel tarihi yaklaşık 3,000; başkentlik tarihi 1,600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir. Şehir çağlar boyunca farklı uygarlık ve kültürlere ev sahipliği yapmış, yüzyıllar boyu çeşitli din, dil ve ırktan insanların bir arada yaşadığı kozmopolit yapısını korumuş ve tarihsel süreçte eşsiz bir mozaik halini almıştır.

Kıtaları buluşturan şehir İstanbul; tarih ve doğa gibi kendi öz zenginlikleri, uluslararası kültür ve sanat merkezi olması, ulaşılabilirliği, konaklama alternatifleri, profesyonel hizmetleri, fiyat politikaları ve kongre merkezlerinin kalitesi ile dünya çapında bir kongre şehridir. İstanbul 2011 ve 2012 yıllarında 500 delege üstü kongrelerde dünya birinciliğine ulaşmıştır. Bundan sonraki hedef; Avrupa’nın ilk 3, dünyanın ilk 5 kongre şehri sıralamasında yerini korumak ve her yıl dünya birinciliğine oynamaktır. Mevcut değerlerini bir turizm potansiyeli olarak harekete geçiren İstanbul; ulusal ve uluslararası yüksek katılımcı sayıları olan organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Lütfi Kırdar, kongre, toplantı ve etkinlik mekânı olarak her türlü ulusal ve uluslararası davet için aranılan bir merkez haline gelmiş, İstanbul’un marka değerine yakışır ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe imza atarak Kongre Vadisi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

İstanbul’un başarısındaki bir diğer faktör, dünyanın herhangi bir yerinden kolay ulaşım sağlanmasıdır. İstanbul Havalimanı’nın hizmet vermeye başlaması ile birlikte, İstanbul ile beş kıta arasında 300'den fazla direkt uçuş, şehre kolay ulaşım imkânı sağlanmaktadır.